کارخانه احیاء استیل فولاد بافت

نقش آفرینی فولاد بافت در تامین آهن اسفنجی ۱۴۰۳

نقش آفرینی فولاد بافت در تامین آهن اسفنجی ۱۴۰۳

فولادترند : فولاد بافت در هفته های پیش رو از فاز دوم پروژه آهن اسفنجی خود بهره برداری می کند که منجر به دو برابر شدن ظرفیت تولید و همچنین تامین نیاز واحدهای فولادی می شود. درواقع این مجموعه به همت گروه مالی گردشگری و در راس آن آقای مهدی جهانگیری می تواند سهم خود در تامین این محصول در سال 1403 را نسبت به سال گذشته افزایش داده و در کنار آن صادرات را هم توسعه دهد.
به گزارش فولادترند به نقل از دنیای معدن تولید آهن اسفنجی به عنوان ماده اولیه برای شمش فولادی بسیار مهم است. این در حالی است که کمبود گاز در سال های اخیر تولید در این حلقه از زنجیره ارزش فولاد را تحت تاثیر قرار دارد اما با این وجود واحدهای تولیدکننده تلاش بر آن داشتند تا در کنار تولید فعلی به سراغ افزایش ظرفیت بروند.

در این بین واحد احیاء مستقیم شماره 2 شرکت احیاء استیل فولاد بافت نیز با شروع پروژه توسعه ای خود حالا در آستانه دو برابر شدن ظرفیت تولید آهن اسفنجی است.

فاز دوم این پروژه با  حمایت گروه مالی گردشگری و  با سرمایه گذاری حدود 4  هزار میلیارد تومانی انجام شده است و حالا براساس برنامه ریزی های صورت گرفته در هفته های پیش رو به بهره برداری می رسد و ظرفیت تولید را از 800  هزار تن فعلی به 1میلیون و 600 هزار تن می رساند.

افزایش ظرفیت تولید در این مجموعه چندین دستاورد برای فولاد بافت که جزو 8  طرح فولادی شرکت ملی فولاد است خواهد داشت.

افزایش تولید این محصول با توجه به نیاز کشور که در سال 1402  هم 3.4  درصد ( مصرف ظاهری) نسبت به سال 1401  افزایش پیدا کرده است، منجر به افزایش فروش این واحد و همچنین تسهیل در تامین نیاز واحدهای فولادی شود.

همچنین تولید آهن اسفنجی در کشور به دلیل این نیاز رو به افزایش است حالا ورود این مجموعه به مدار تولید و دو برابر شدن ظرفیت آن می تواند میزان تولید آهن اسفنجی که در سال 1402، به میزان 5.3  درصد با رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل خود همراه بوده را حالا در سال 1403  افزایش دهد. درواقع فولاد بافت می تواند یکی از واحدهای اثر گذار در افزایش تولید آهن اسفنجی در سال 1403  باشد.

اما در کنار موضوع تامین نیاز کشور، دو برابر شدن ظرفیت تولید این واحد، بر میزان صادرات آن هم اثر گذار خواهد بود. فراموش نکنیم میزان صادرات آهن اسفنجی در سال گذشته با رشد 70.8  درصدی همراه بوده است و این موضوع نشان می دهد جز محصولات پر تقاضا در مقاصد صادراتی زنجیره ارزش فولاد است.

آن طور که اعداد و ارقام نشان می دهد بهره برداری از این پروژه علاوه بر افزایش توانمندی های فولاد بافت در تولید و اجرای طرح های توسعه، بر تامین نیاز صنایع نیز اثر خواهد داشت.

بی شک اجرای این طرح در فاز دوم براساس نیاز موجود در کشور است و سال آینده صنعت فولاد به چشم انداز 20  ساله خود می رسد و باید مواد اولیه برای تولید 55  میلیون تن آماده باشد. در کنار آن افزایش توان تولیدی در این مجموعه منجر به تکمیل زنجیره ارزش در ادامه بدون نگرانی از تامین مواد اولیه خواهد شد.

منبع: دنیای معدن

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x