نخستین طرح مینی ال‌ان‌جی کشور کلید خورد

وحیدرضا زیدی‌فرد در گفت‌وگو با شانا با اشاره به اینکه برنامه توسعه واحدهای گاز طبیعی مایع‌شده (LNG) در ایران قدمت ۲۰ ساله دارد، اظهار کرد: در اوایل دهه ۸۰ و حین توسعه فازهای پارس‌جنوبی، چند فاز از این منطقه برای ال‌ان‌جی در نظر گرفته شد.
به گزارش فولادترند وی با بیان اینکه ال‌ان‌جی یک محصول پرکاربرد و حیاتی در تجارت انرژی دنیاست، افزود: در همان زمان برای ورود ایران به عرصه تجارت ال‌ان‌جی در دنیا، ۴ طرح بزرگ ال‌ان‌جی تعریف شد.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری ادامه داد: برای اجرایی شدن این چهار طرح، تعدادی از بزرگترین شرکت‌های نفت و گاز دنیا به غیر از شرکت‌های آمریکایی مشارکت کردند و مطالعات  فنی و اقتصادی کلید خورد، اما با تشدید تحریم‌ها اجرای این طرح‌ها متوقف شد.
زیدی‌فرد اذعان کرد: با همه چالش‌ها و فرازونشیب‌ها، وزارت نفت از طریق صندوق بازنشستگی نفت، تاکنون موفق شده یکی از این چهار طرح ال‌ان‌جی تحت عنوان ایران ال‌ان‌جی را با ساخت نیروگاه و مخازن ذخیره‌سازی تا حد قابل قبولی پیش ببرد.
وی با اشاره به ناترازی گاز در فصل‌های سرد در کشور اظهار کرد: به خاطر اینکه تأمین گاز بخش خانگی در اولویت دولت مردمی و وزارت نفت است، در مقاطعی مدیریت منابع محدود، مستلزم محدودکردن گاز واحدهای صنعتی است.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری افزود: محدودکردن گاز، آسیب‌هایی را متوجه واحدهای صنعتی می‌کند و این نکته قابل توجه است که گاز طبیعی در تولید بعضی از محصولات مانند آمونیاک و متانول در صنایع پتروشیمی و آهن اسفنجی در صنایع فولاد، افزون بر سوخت، به‌عنوان خوراک نیز مورد استفاده‌  قرار می‌گیرد.
تأسیسات روسطحی ذخیره گاز گزینه‌ای مناسب برای کاهش چالش ناترازی گاز
زیدی‌فرد تصریح کرد: یکی از راه‌حل‌ها برای جلوگیری از ضرر واحدهای صنعتی در زمان ناترازی، استفاده از تأسیسات روسطحی ذخیره گاز و یکی از اصلی‌ترین راهبردهای وزیر نفت توسعه طرح‌های ال‌ان‌جی و مینی‌ ال‌ان‌جی است که با بررسی سوابق و مجوزهای صادره برای نهادهای فعال در این حوزه از سوی وزارت نفت، محرز شد که بعضی از شرکت‌هایی که مدعی ساخت تأسیسات ال‌ان‌جی هستند، در این زمینه تا حدودی پیشرفت داشته‌اند، اما هیچکدام موفق نشده‌اند که این طرح را به مرحله تجاری برسانند.
وی با بیان اینکه ذخیره‌سازی ال‌ان‌جی یکی از ضرورت‌های مواجه با چالش ناترازی گاز است، اظهار کرد: برای توسعه این طرح با شرکت‌های فعال بین‌المللی مذاکره شد و یکی از اهداف کلیدی وزارت نفت حین رایزنی فراهم کردن بستر مناسب برای انتقال دانش فنی در حوزه فناوری تولید و ذخیره‌سازی ال‌ان‌جی، رسوب دانشی در صنعت نفت و کاهش شکاف فناوری بود.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری ادامه داد: با هدف تأمین پایدار سوخت صنایع و نیروگاه‌ها به‌ویژه در دوره‌های اوج مصرف، شیوه‌نامه شماره ۱۱۸ به تاریخ ۱۷ اردیبهشت‌ماه امسال با موضوع «جذب سرمایه‌گذار به‌منظور افزایش پایداری تأمین گاز طبیعی از طریق احداث MiniLNG، CNG، SNG و تأسیسات دریافت و تبدیل LNG وارداتی به گاز طبیعی و تأسیسات ذخیره‌سازی زیرزمینی گاز طبیعی» از سوی وزیر نفت ابلاغ شده است که متعاقباً به‌منظور ارائه مشوق و حمایت از طرف وزارت نفت، ابلاغیه‌ای نیز به هیئت دولت صادر شد تا با گرفتن تمهیدهای لازم از طریق تخفیف ۵۰ درصدی در نرخ گاز مشارکت‌کنندگان طرح یاد شده، به بازگشت سرمایه‌گذاری مشترکان گاز کمک کند.
زیدی‌فرد افزود: شرکت آهن و فولاد ارفع یکی از شرکت‌هایی بود که برای مشارکت در طرح ذخیره‌سازی ال‌ان‌جی در مقیاس کوچک  اعلام آمادگی کرد و از آنجا که این شرکت در سال ۱۴۰۱ به دلیل قطعی گاز در ماه‌های سرد سال کاهش قابل‌توجهی در تولید داشته است، از این رو اجرای طرح مینی ال‌ان‌جی در این شرکت توجیه‌ اقتصادی دارد و از بعد ملی و ارتقای امنیت انرژی، حائز اهمیت است.
وی اظهار کرد: با حمایت وزارت نفت و مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، طرح تولید و ذخیره‌سازی گاز طبیعی مایع شده (MiniLNG) در دستور کار شرکت آهن و فولاد ارفع قرار گرفت و مراحل اولیه نخستین طرح مینی ال‌ان‌جی در کشور شامل گرفتن مجوز خوراک، تأییدیه گزارش فنی و اقتصادی، تأییدیه توانمندی‌های مالی، انتخاب شرکت مدیریت پروژه، مذاکره با شرکت‌های صاحب لایسنس و غربالگری آنها، انتشار اسناد مناقصه EPC و دریافت پیشنهادات… انجام شده است.
معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفت: ظرفیت تولید واحد مینی ال‌ان‌جی در شرکت فولاد و آهن ارفع ۱۰۰ تن در روز، ظرفیت ذخیره‌سازی ۶۰ هزار مترمکعب و ظرفیت تبخیرکننده ال‌ان‌جی نیز ۴۶ هزار نرمال مترمکعب در ساعت  است.

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x