قیمت هر کیلو آهن اسفنجی بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟ بررسی جزئیات

قیمت هر کیلو آهن اسفنجی بر چه اساسی محاسبه می‌شود؟ بررسی جزئیات

قیمت آهن اسفنجی مانند دیگر محصولات فولادی به‌عوامل گوناگونی مانند قیمت ارز، میزان عرضه و تقاضا و همچنین صادرات این محصول بستگی دارد. از آنجایی ‌که قیمت این محصول به عنوان محصول پایه، روی دیگر محصولات آهنی اثرگذار است، رصد روزانه قیمت آهن اسفنجی می‌تواند مرجع مناسبی برای پیش‌بینی نوسانات نرخ محصولات دیگر باشد. آهن اسفنجی به آهنی گفته می‌شود که برای ساخت فولاد و آهن به‌کار می‌رود. این محصول که از کانی آهن فرآوری‌شده تولید می‌شود، نسبت به آهن معمولی دارای عیار بیشتری است و به‌همین دلیل در ایران از آن در فرآوری فولاد استفاده می‌شود.

آهن اسفنجی چیست؟

آهن اسفنجی که به آن آهن احیای مستقیم (Direct reduced iron) نیز گفته می‌شود، محصولی است که به ‌صورت مستقیم و بدون ذوب ‌کردن از احیای سنگ آهن به‌ دست می‌آید. این سنگ آهن معمولا به ‌شکل کلوخه، گلوله یا خاکروبه است.

دلیل نام‌گذاری این محصول به آهن اسفنجی، وجود سوراخ ‌های کوچکی روی آن است. سنگ آهن در فرآیند احیای مستقیم و به ‌دلیل خروج گاز اکسیژن از آن، به قطعه‌ های کروی ‌شکل تبدیل می ‌شود که مانند اسفنج، دارای سوراخ‌ های کوچکی در سطح خود هستند.

قیمت آهن اسفنجی به ‌دلیل عیار بالای آهنی که دارد، بیش از دیگر محصولات است و به ‌همین دلیل از آن برای تولید آهن و فولاد در صنایع گوناگون استفاده می‌شود. عیار و میزان آهن موجود در این محصول بین ۸۴ تا ۹۵ درصد است.

از مهم‌ترین محصولاتی که از آهن اسفنجی پس از ذوب‌شدن و در طی فرآیند ریخته‌گری تولید می‌شوند، می‌توان به شمش، تختال و میلگرد اشاره کرد. از این محصولات برای مصارف کارخانه‌ها و صنایع گوناگون از جمله صنعت ساختمان ‌سازی استفاده می ‌کنند.

تفاوت آهن اسفنجی با گندله

از جمله تفاوت‌ های میان آهن اسفنجی با گندله می ‌توان به قیمت آن‌ ها اشاره کرد. از آن‌جایی ‌که گندله ماده اولیه تولید آهن اسفنجی است، قیمت آهن اسفنجی در مقایسه با گندله بیشتر خواهد بود.

در واقع گندله آهن از کنسانتره آهن که به‌شکل آسیاب‌ شده است، به‌ همراه چند نوع ماده افزودنی ساخته می ‌شود و در واحدهای احیای مستقیم و ذوب مورد استفاده قرار می ‌گیرد. اما آهن اسفنجی با احیای مستقیم این گندله تولید می‌شود و در هیچ‌گونه فرآیند ذوبی وارد نمی‌ شود.

 

عوامل موثر بر قیمت آهن اسفنجی

قیمت آهن اسفنجی نیز مانند دیگر محصولات فولادی، متاثر از عوامل گوناگونی است و ممکن است به‌ صورت روزانه شاهد نوسانات قیمت آن باشیم. از جمله مهم‌ترین عواملی که بر قیمت این محصول تاثیرگذار است، می‌توان به قیمت دلار اشاره کرد. در ادامه به ‌بررسی عوامل موثر بر قیمت این محصول می‌پردازیم.

قیمت سنگ آهن

از آنجایی‌که سنگ آهن ماده اولیه تولید آهن اسفنجی است، قیمت آن تاثیر مستقیمی روی قیمت این محصول خواهد گذاشت. کشور چین از جمله بزرگ ‌ترین تولیدکننده و همچنین بزرگ‌ترین واردکننده سنگ‌ آهن در دنیا شناخته می‌شود.

به‌ همین دلیل میزان تولید این ماده در چین، میزان مصرف داخلی و موجودی انبارهای بنادر این کشور، تاثیر زیادی روی قیمت جهانی سنگ آهن و به‌دنبال آن تاثیر زیادی روی قیمت آهن اسفنجی می‌گذارد.

شرایط جوی

شرایط جوی از دیگر عوامل تاثیرگذار روی قیمت آهن اسفنجی است. در برخی از فصول سال به‌دلیل تصمیمات دولت در جهت صرفه‌جویی در مصرف سوخت، گاز، آب و برق، تولیدکنندگان آهن اسفنجی با محدودیت‌هایی روبه‌رو می‌شوند.

این محدودیت‌ها باعث کاهش میزان تولید شده که خود باعث کاهش میزان عرضه این محصول در بازار می‌شود. این کاهش میزان عرضه نیز قیمت این محصول و دیگر محصولات وابسته به آن را افزایش می‌دهد.

قیمت دلار

همان‌طور که اشاره شد، قیمت دلار از مهم‌ترین عوامل تغییر قیمت محصولات آهنی و فولادی در بازار به‌شمار می‌رود. کشور ایران در زمینه آهن‌آلات جزء کشورهای صادرکننده محسوب می‌شود و به‌همین دلیل نوسانات قیمت دلار روی قیمت نهایی آهن اسفنجی در کشور بسیار تاثیرگذار است.

هزینه های حمل و نقل

هزینه‌های مربوط به حمل‌ونقل از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت آهن اسفنجی است. با توجه به صادرات گسترده این محصول افزایش هزینه حمل ‌و نقل در پی افزایش قیمت سوخت، باعث بالارفتن قیمت این محصول می‌شود.

از طرف دیگر آهن ‌آلات معمولا در حجم بالا خریداری می‌شوند و برای حمل‌ و نقل آن غالبا باید از کشتی و کامیون استفاده شود. این وسایل نیز به سوخت بیشتری احتیاج دارند که خود باعث افزایش هزینه‌ها می‌شود.

میزان عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا از دیگر فاکتورهای مهم و تاثیرگذار روی قیمت محصولات است. در بازار آهن نیز این میزان باعث افزایش و کاهش قیمت محصولات می‌شود. به‌عنوان مثال با فرارسیدن فصول گرم سال، میزان تقاضا برای محصولات فولادی افزایش می‌یابد و همین امر نیز موجب بالارفتن قیمت تولیدات آهنی خواهد شد.

از طرف دیگر با کاهش دمای هوا، میزان فعالیت‌ های عمرانی نیز کاهش پیدا می‌کند و همین امر باعث کاهش میزان عرضه و تقاضا و کاهش قیمت این محصول خواهد شد.

برند تولیدکنندگان

برند تولیدکنندگان آهن اسفنجی از دیگر مواردی است که روی قیمت این محصول تاثیرگذار است. برخی از برندها به‌واسطه شهرتی که دارند، محصولات خود را با قیمت بیشتری به بازار عرضه می‌کنند. برخی از تولیدکنندگان نیز به‌دلیل به‌کارگیری تجهیزات پیشرفته، محصولاتی باکیفیت و همچنین قیمت بالاتر تولید می‌کنند.

نحوه محاسبه قیمت هر کیلو آهن اسفنجی در بازار

نحوه محاسبه قیمت آهن اسفنجی به‌دلیل وابستگی آن به‌عوامل گوناگونی مانند قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا و همچنین هزینه حمل ‌و نقل، با پیچیدگی‌ هایی روبه ‌رو است. این قیمت معمولا برای هرکیلو آهن تعیین می‌شود.

در تعیین قیمت این محصول میزان خلوص آن و همچنین ترکیباتی که در آن استفاده شده نیز دخالت دارند. البته تصمیمات دولت نیز در این میان تاثیر زیادی روی نحوه محاسبه قیمت این محصول دارد.

نحوه خرید و فروش آهن اسفنجی

خرید آهن اسفنجی را می‌توان به‌روش‌های گوناگونی انجام داد. از جمله این روش‌ها می‌توان به‌خرید و فروش این محصول در بورس اشاره کرد. شرکت‌های گوناگونی نیز خرید و فروش این محصول را به‌صورت مستقیم و بدون واسطه انجام می‌دهند.

می‌توانید با برقراری ارتباط با این شرکت‌ها نسبت به خرید و فروش این محصول اقدام کنید. البته لازم به‌ذکر است که رصد روزانه نوسانات قیمت این محصول به شما کمک خواهد کرد تا بهترین زمان را برای خرید محصولی با کیفیت و با مناسب‌ترین قیمت انتخاب کنید.

جمع‌بندی

آهن اسفنجی از جمله مواد پرکاربرد در کارخانه‌های تولید محصولات فولادی و آهنی است که به‌دلیل عیار آهن بالا و همچنین به‌منظور کاهش غلظت عناصر ناخالصی و رسوبات در ذوب، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قیمت آهن اسفنجی به‌عوامل گوناگونی مانند میزان عرضه و تقاضا، قیمت دلار، هزینه‌ی حمل ‌و نقل و همچنین برند کارخانه تولیدکننده بستگی دارد. استفاده از این محصول برای تولید پروفیل ‌های فولادی باعث بالارفتن کیفیت آن ‌ها می‌شود.

منبع: تابناک

 

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x