صادرات کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی جهش کرد

باوجوداینکه صادرات صنعت فولاد کشور در 9 ماهه امسال چندان مساعد نبوده، آمارها از رشد چشمگیر صادرات کنسانتره سنگ‌آهن، آهن اسفنجی و گندله سنگ‌آهن حکایت دارد
به گزارش فولادترند به نقل از خبرگزاری ایسنا، صادرات فولادی‌ها در ۹ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته، چندان قابل رضایت نیست و در مقاطع طویل و محصولات فولادی کاهشی هم رقم خورده است اما در مورد گندله و کنسانتره سنگ‌آهن و آهن اسفنجی رشد قابل‌توجهی ثبت شده است؛ به ترتیب کنسانتره سنگ‌آهن ۶۳۰، آهن اسفنجی ۱۴۰ و گندله سنگ‌آهن قریب به ۶۰ درصد افزایش داشته است.

بر اساس جدول آماری ارائه شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از عملکرد سه فصل ابتدایی فولادسازان در امر صادرات، از ابتدای سال تا پایان آذرماه، بخشی از تولید فولاد کشور صادر شده که بر اساس آمار صادراتی در مدت مذکور سال جاری و مقایسه آن با صادرات در مدت مشابه سال گذشته، متأسفانه در مقاطع طویل و محصولات فولادی کاهش داشته است؛ در مقاطع تخت فولاد و شمش فولاد زیر ۱۰ درصد بیشتر شده اما در خصوص صادرات گندله سنگ‌آهن ۵۹.۹ درصد، آهن اسفنجی ۱۴۰.۸ درصد و کنسانتره سنگ‌آهن ۶۳۳.۲ درصد رکورد خوبی ثبت شده است.

طبق آمار صادرات زنجیره آهن و فولاد کشور، درمجموع ۹ ماهه امسال، یک‌میلیون و ۹۱ هزار تن مقاطع طویل فولادی صادر شده که حدود ۱۰۴ هزار تن کمتر مقدار صادرات آن در مدت مشابه سال گذشته معادل یک‌میلیون و ۱۹۵ هزار تن بوده است.

صادرات مقاطع تخت فولادی نیز از ۲۰۲ هزار تن درمجموع ۹ ماه ابتدایی ۱۴۰۱ به ۲۱۷ هزار تن در مدت مشابه سال جاری رسیده که نشان از افزایش هفت درصدی صادرات این مقاطع دارد.

از ابتدای سال تا پایان آذرماه، یک‌میلیون و ۳۰۸ هزار تن محصولات فولادی صادر شده که نسبت به یک‌میلیون و ۳۹۷ هزار تن صادراتی در ۹ ماهه نخست سال گذشته، ۶.۴ درصد کمتر شده است.

طی مدت مذکور سال جاری، دو میلیون و ۷۳۹ هزار تن شمش فولاد صادر شده که این حجم صادرات شمش فولاد ۴.۹ درصد بیش از میزان صادرات آن در مدت مشابه سال گذشته است که دو میلیون و ۶۱۰ هزار تن شمش فولاد (فولاد میانی) صادر شده بود.

طبق آمار، رشد صادرات در گندله سنگ‌آهن، آهن اسفنجی و کنسانتره سنگ‌آهن رکورد زده است.

صادرات آهن اسفنجی، افزایش ۱۴۰.۸ درصدی را به خود اختصاص داده است؛ درحالی‌که در ۹ ماهه نخست سال گذشته حدود ۱۲۵ هزار آهن اسفنجی صادر شده بود، این عدد درمجموع ۹ ماهه ۱۴۰۲ به ۳۰۱ هزار تن رسیده است.

صادرات گندله سنگ‌آهن در مدت مذکور سال جاری ۷۳۴ هزار تن ثبت شده که نسبت به ۴۹۵ هزار تن صادراتی در ۹ ماهه ۱۴۰۱، ۵۹.۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

درنهایت بیشترین رشد صادرات مختص کنسانتره سنگ‌آهن است که با رشد ۶۳۰.۲ درصدی از ۶۳ هزار تن در ۹ ماهه ۱۴۰۱ به ۴۶۱۰ هزار تن در مدت مشابه سال جاری رسیده است.

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x