صادرات فولاد

صادرات آهن و فولاد ایران: رکورد جدید و فرصت های رشد

 

فولادترند:صنعت آهن و فولاد ایران با افزایش 15.5 درصدی صادرات در 8 ماهه اول سال 1402 به 4.8 میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل 15.5 درصد افزایش داشته است. این رشد ناشی از حمایت دولت، سرمایه گذاری در زیرساخت ها و افزایش تقاضای داخلی است. در این مقاله فرصت ها و چالش های پیش روی صادرکنندگان فولاد ایران از جمله تاثیر تحریم ها و پتانسیل گسترش بازار را در رسانه خبری و تحلیلی فولادترند بررسی خواهیم کرد.

 

رکورد صادرات فولاد و آهن آلات:

با بررسی فولادترند و بر اساس گزارش انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، صادرات آهن و فولاد کشور در هشت ماهه اول سال 1402 به 4.8 میلیارد دلار رسید که یک رکورد جدید است. در هشت ماه منتهی به آذر ماه ۱۴۰۲، صادرات محصولات فولاد میانی رُشد ۵.۷ درصدی و صادرات تیرآهن ۱۷.۵ درصد ونبشی،ناودانی و سایر مقاطع فولادی ۱۷.۷ درصد رشد داشته است و میزان درصد رشد صادرات کنسانتره ، گُندله سنگ آهن و آهن اسفنجی نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه رقمی شد و ارزش صادراتی اسلب افزایش ۲۵ درصدی داشت.

فرصت‌های رشد:

صنعت آهن و فولاد ایران فرصت‌های رشد قابل توجهی دارد که ناشی از حمایت دولت، سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و افزایش تقاضای داخلی است. انتظار می رود این صنعت تا سال 1404 به ظرفیت تولید 55 میلیون تن برسد و هفتمین تولید کننده بزرگ فولاد در جهان باشد.

 

چالش ها:

علیرغم فرصت های رشد، صنعت آهن و فولاد ایران با چالش هایی از جمله تاثیر تحریم ها و کاهش صادرات برخی محصولات مانند میلگرد و کاهش صادرات به بازارهای خاص نیز رسیدگی کند. همچنین رقابت شدید سایر کشورهای بزرگ تولید کننده فولاد مانند:

چین: چین بزرگترین تولید کننده و صادرکننده فولاد در جهان است و بیش از 50 درصد از تولید جهانی فولاد را به خود اختصاص داده است. صادرکنندگان فولاد چینی هزینه تولید پایین تری دارند و می توانند محصولات خود را با قیمت های رقابتی عرضه کنند

هند: هند دومین تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان است و همچنین صادرکننده عمده محصولات فولادی است. صادرکنندگان فولاد هندی هزینه تولید پایین تری دارند و می توانند محصولات خود را با قیمت های رقابتی عرضه کنند.

ترکیه: ترکیه تولیدکننده و صادرکننده بزرگ فولاد در خاورمیانه است و رقیب قابل توجهی برای صادرکنندگان فولاد ایران است.

 

تأثیر تحریم‌ها:

اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت آهن و فولاد ایران داشته و منجر به کاهش صادرات و کاهش سرمایه‌گذاری خارجی شده است. با این حال، این صنعت نیز مقاومت نشان داده است و بسیاری از صادرکنندگان راه هایی برای دور زدن تحریم ها و حفظ سهم خود در بازار پیدا کرده اند.

 

گسترش بازار:

صنعت آهن و فولاد ایران برای حفظ توان رقابتی خود در بازار جهانی باید به بازارهای جدید گسترش یابد. برخی از بازارهای کلیدی که صادرکنندگان ایرانی هدف آن هستند شامل آسیای جنوب شرقی، آفریقا و آمریکای لاتین است. این مناطق با افزایش تقاضا برای توسعه زیرساخت ها و پروژه های ساخت و ساز، فرصت های قابل توجهی برای رشد ارائه می دهند.

 

آسیای جنوب شرقی:

آسیای جنوب شرقی یک بازار کلیدی برای صادرکنندگان فولاد ایران است که به دلیل تقاضای رو به رشد برای توسعه زیرساخت ها و پروژه های ساختمانی هدایت می شود. کشورهایی مانند اندونزی، مالزی و ویتنام با رشد طبقه متوسط و افزایش تقاضا برای محصولات فولادی، فرصت های قابل توجهی برای رشد ارائه می دهند.

 

آفریقا:

آفریقا یکی دیگر از بازارهای کلیدی صادرکنندگان فولاد ایران است که به دلیل تقاضای رو به رشد برای توسعه زیرساخت ها و پروژه های ساختمانی هدایت می شود. کشورهایی مانند مصر، آفریقای جنوبی و نیجریه با طبقه متوسط رو به رشد و تقاضای فزاینده برای محصولات فولادی، فرصت های قابل توجهی برای رشد ارائه می دهند.

 

آمریکای لاتین:

آمریکای لاتین نیز بازاری کلیدی برای صادرکنندگان فولاد ایران است که به دلیل رشد تقاضا برای توسعه زیرساخت‌ها و پروژه‌های ساختمانی هدایت می‌شود. کشورهایی مانند برزیل، آرژانتین و شیلی با رشد طبقه متوسط و افزایش تقاضا برای محصولات فولادی، فرصت های قابل توجهی برای رشد ارائه می دهند.

 

نتیجه گیری:

صنعت آهن و فولاد ایران با صادرات به 4.8 میلیارد دلار در 8 ماهه اول سال 1402 به رکورد جدیدی دست یافته است. این صنعت با حمایت دولت، سرمایه گذاری در زیرساخت ها و افزایش تقاضای داخلی دارای فرصت های رشد قابل توجهی است. با این حال، این صنعت باید چالش های ناشی از تحریم ها و رقابت شدید سایر کشورهای بزرگ تولید کننده فولاد را نیز برطرف کند. این صنعت با ایجاد تنوع در بازارهای صادراتی خود و هدف قرار دادن مناطق جدید، می تواند وابستگی خود را به بازارهای سنتی کاهش دهد و رقابت پذیری خود را در بازار جهانی حفظ کند.

منبع : فولادترند

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x