رکوردشکنی تازه قیمت فولاد / نوردکاران به وزیر نامه نوشتند

در شرایطی که نوردکاران به نحوه عرضه فولاد اعتراض می کنند رضا شهرستانی عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد این اعتراض را کم لطفی دانست و گفت: دلیل اصلی کمبود فولاد، کاهش عرضه سنگ آهن در بازار است.
قیمت فولاد به رکورد ۲۹ هزار تومان رسید. در حالی که نوردکاران از افزایش قیمت اسلب فولاد که از ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان به ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده بود، گلایه داشتند، در آخرین عرضه، این کالا ۲۹ هزار تومان تعیین قیمت شد.

به گزارش فولادترند به نقل از اکونگار، قیمت اسلب فولاد در هر عرضه، با افزایشی 5 تا 6درصدی همراه بود و این افزایش سبب شده تا قیمت از 19هزار تومان به 29هزار و 200تومان در آخرین عرضه برسد. به گفته نوردکاران و بسیاری از مصرف‌کنندگان ورق فولادی، سرکوب عرضه و عرضه قطره چکانی در بورس کالا سبب شده تا قیمت محصول در داخل نسبت به نرخ صادراتی این محصول هم گرانتر باشد و این موضوع تولید را با مشکل مواجه کرده است.

به گفته یکی از اعضای انجمن نوردکاران، دو سال است که دولت مرتبا تقاضا را سرکوب می‌کند و شاهد انحصار در عرضه هستیم. انحصاری که نه تنها سبب گرانی محصول شده که از سویی دیگر پای واسطه را نیز به بازار باز کرده و در نتیجه نوردکاران با مشکل تامین سرمایه در گردش مواجه شده‌اند.
نامه نوردکاران به وزیر صمت
نوردکاران در اعتراض به عرضه قطره چکانی، چند روز پیش نامه‌ای به وزیر صمت نوشتند و نسبت به قیمت پایه اسلب فولادی برای عرضه در رینگ فیزیکی بورس‌کالای ایران اعتراض کرده و خواهان تغییر در قیمت پایه این محصول شدند. در این نامه آمده است که: «از دو هفته پیش تاکنون قیمت پایه اسلب فولادی عرضه شده در بورس کالای ایران از ۱۹۵۰۰۰ ریال برای یک کیلوگرم با بکار گیری روش‌های بسیار غیر منطقی و ناعادلانه به ۲۲۵۴۲۵ ریال افزایش یافته است.

هم اکنون قیمت پایه اسلب عرضه شده در بورس کالای ایران با نرخ ارز مبادله ای معادل ۱۱۶ دلار و قیمت معامله مدیریت شده در  بورس کالای ایران ۳۲۴ دلار بالاتر از قیمت صادراتی به تولید کننده داخلی گران‌تر فروخته می‌شود. شرکت بورس کالای ایران با استفاده از سکوت وزارت صنعت، معدن و تجارت با عرضه قطره چکانی اسلب فولادی و اجازه به شرکت‌های بازرگانی به خرید مواد اولیه کارخانجات و عدم اعمال هیچ گونه محدودیت منطقی برای دلالان و واسطه‌ها ، شرایط رقابتی کاذبی ایجاد کرده که ثمره‌ای جز گران شدن اسلب و ورق برای مصرف کننده داخلی، عدم تامین نیاز کارخانجات نوردی به مواد اولیه و جولان دلالان و واسطه‌ها در بازار مواد اولیه در بر نداشته است.»
دو سال دولت تقاضا را سرکوب می‌کند
در همین خصوص، آرنوش رحام، دبیر سندیکای لوله و پروفیل در گفت‌وگو با خبرنگار «اکونگار»، با بیان اینکه مشکل این صنعت که آخرین زنجیره صنایع تکمیلی نیز محسوب می‌شود، انحصار در تولید و توزیع فولاد و ورق گرم است، اظهار کرد: سال‌های گذشته هم انحصار مشکلات این چنینی را برای ما ایجاد کرده بود و در برهه‌هایی مجبور به واردات شدیم.

او اضافه کرد: دو سال است که دولت مرتبا تقاضا را سرکوب می‌کند؛ توافق ابتدایی بر آن بود که ما بتوانیم به صورت اعتباری خرید کنیم که دیگر مشکل سرمایه در گردش را نداشته باشیم؛ براساس این توافق مقرر شده بود تا 10درصد مبلغ را نقد و مابقی را به صورت اعتباری پرداخت کنیم.

رحام با تاکید بر اینکه قیمت و تقاضا مرتبا دستکاری می‌شود، گفت: ما در شرایطی هستیم که فولاد مبارکه تنها عرضه‌کننده محصول در بازار محسوب می‌شود و متاسفانه در حال حاضر عرضه کاهش یافته و ما مجبوریم به سراغ واسطه‌ها برویم. رفتن به سمت واسطه‌ها نیز سبب می‌شود نتوانیم اعتباری خرید کنیم و با مشکل سرمایه در گردش مواجه شویم.

او ادامه داد: فولاد مبارکه در زمین دلالان بازی می‌کند  و قیمت ورق بالا می‌رود؛ چون ما باید سود دلال و واسطه را نیز بدهیم. با اینکه وزارت صمت خود به بحث عرضه وارد نشده و این مساله را تکذیب کرده است، فولاد مبارکه با بورس کالا هماهنگ شده و بازار را مدیریت می‌کند. این مدیریت و مهندسی بازار هم رقابت را کاهش می‌دهد و هم به زیان مصرف‌کنندگان است.

رحام آخرین قیمت خرید ورق فولاد را 29هزار و 200تومان اعلام کرد و گفت: ما در هر عرضه با افزایش قیمت 5 تا 6درصدی مواجه هستیم. از ابتدای سال شاهد افزایش قیمت 20درصدی بودیم و این مساله سرمایه در گردش را با مشکل مواجه خواهد کرد. ما در سندیکا لوله و پروفیل 20میلیون تن ظرفیت تولید داریم و این تصمیمات تولید را با مشکلات جدی مواجه خواهند کرد.

عرضه سنگ آهن قطره چکانی ست
در شرایطی که نوردکاران به نحوه عرضه فولاد اعتراض می کنند رضا شهرستانی عضو انجمن تولیدکنندگان فولاد در گفت‌وگو با «اکونگار» این اعتراض را کم لطفی دانست و گفت: دلیل اصلی کمبود فولاد، کاهش عرضه سنگ آهن در بازار است.

او متذکر شد: تولیدکنندگان سنگ آهن به بهانه قطع گاز در زمستان، میزان تولید را کاهش داده و عرضه ها را بسیار بیشتر از آنچه قطعی گاز سبب شود، پایین اورده اند. بنابراین با عرضه قطره چکانی موافق هستیم، اما در بخش سنگ آهن.

شهرستانی خاطرنشان کرد: کاهش عرضه در بازار آهن سبب شد قیمت سنگ آهن از 11.5 هزار تومان در کیلو تا 14 هزار تومان افزایش یابد. این رشد قیمت باعث افزایش هزینه تمام شده فولاد شده و دیگر عرضه فولاد با قیمت 19 هزار تومان به صرفه نیست.

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x