رابطه دلار با قیمت آهن امروز

تأثیر قیمت دلار بر قیمت آهن امروز باید گفت تعیین قیمت پایه محصولات عرضه شده در بورس براساس قیمت دلار نیمایی انجام می‌شود که از قیمت دلار آزاد ارزان‌تر است به همین دلیل برخی مواقع اختلاف معناداری در قیمت آهن امروز بازار با قیمت محصولات بورسی مشاهده می‌شود.

به گزارش فولادترند ، به نقل از سایت آهن پرایس، تأثیر قیمت دلار بر قیمت آهن امروز باید گفت تعیین قیمت پایه محصولات عرضه شده در بورس براساس قیمت دلار نیمایی انجام می‌شود که از قیمت دلار آزاد ارزان‌تر است به همین دلیل برخی مواقع اختلاف معناداری در قیمت آهن امروز بازار با قیمت محصولات بورسی مشاهده می‌شود.

آهن پرایس: قیمت آهن امروز تحت تأثیر پارامترهای مختلفی دچار نوسان می‌شود که از جمله آنها می‌توان به قیمت مواد اولیه، قیمت دلار، میزان عرضه و تقاضا، کمبود انرژی، هزینه حمل و نقل و قیمت جهانی فولاد اشاره کرد.

در رابطه با تأثیر قیمت دلار بر قیمت آهن امروز باید گفت تعیین قیمت پایه محصولات عرضه شده در بورس براساس قیمت دلار نیمایی انجام می‌شود که از قیمت دلار آزاد ارزان‌تر است به همین دلیل برخی مواقع اختلاف معناداری در قیمت آهن امروز بازار با قیمت محصولات بورسی مشاهده می‌شود.

اما قیمت آهن‌آلات در خارج از بورس براساس قیمت دلار بازار آزاد محاسبه می‌شود؛ طوری که با کوچک‌ترین نوسانی در بازار ارز، قیمت آهن امروز نیز دچار نوسان می‌شود اما برخی مواقع هم مشاهده می‌شود مسیر بازار ارز از بازار آهن مجزا شده و دیگر دلار اثر قابل توجهی در قیمت آهن امروز نمی‌گذارد که مشابه این امر را بارها در سال‌های اخیر مشاهده کرده‌ایم.

رابطه قیمت آهن و دلار

فولاد کالایی جهانی که قیمت آن با دلار رابطه مستقیم دارد و عمدتا براساس دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود و در بررسی قیمت جهانی فولاد باید به نسبت قیمت ریال با دلار آمریکا توجه کرد.

نخستین اثرگذاری دلار بر نرخ نفت و انرژی است و همانطور که می‌دانید قیمت نفت خود فاکتور مهم و اثرگذار بر قیمت آهن امروز است. قیمت نفت عمدتا از نوسانات خود پیروی می‌کند اما قیمت فولاد جهانی از قیمت نفت و قیمت خود تأثیر می‌پذیرد از همین رو با افزایش قیمت نفت، قیمت آهن امروز نیز افزایشی می‌شود.

 

تأثیر قیمت دلار بر مواد اولیه

نکته قابل توجه دیگر این است که قیمت دلار بر قیمت کامودیتی و مواد اولیه نیز تأثیر می‌گذارد که این امر در تعیین قیمت آهن امروز نقش مهمی دارد. خرید برخی مواد اولیه مانند گندله و سنگ آهن که به صورت واراتی تأمین می‌شود با دلار انجام می‌گردد.

تأثیر قیمت دلار بر عرضه و تقاضا

تأثیر دیگری که دلار بر قیمت آهن امروز دارد تعادل عرضه و تقاضای بازار داخلی و خارجی است به عنوان نمونه اگر قیمت آهن و میلگرد با دلار ۵۱ هزار تومانی حدود ۲۳ هزار تومان اعلام می‌شود با افزایش بیشتر نرخ دلار ارزش آهن ایران در بازار جهانی نصف می‌شود.

 

در نتیجه تقاضا ممکن است برای محصولات داخلی ایران افزایش یابد، اما ارزآوری کمتر شده و افزایش قیمت آهن امروز در بازار داخلی رقم می‌خورد. از دیگر مواردی که از قیمت دلار اثر می‌پذیرد هزینه حمل و نقل است که در هزینه نهایی نرخ آهن تأثیرگذار خواهد بود.

تأثیر قیت دلار بر توسعه کارخانه‌ها

از دیگر شیوه‌های تأثیر قیمت دلار بر قیمت آهن می‌توان گفت، برخی کارخانه‌ها با هدف توسعه تجهیزات و خرید دستگاه‌های جدید به خرید از سایر کشورها روی می‌آورند که هزینه آن به دلار پرداخت می‌شود همچنین هزینه نگهداری و تعمیر این دستگاه‌ها نیز با دلار انجام می‌شود.

در نهایت باید گفت سال‌هاست مبادلات ایران براساس دلار صورت می‌گیرد و اقتصاد کشور وابستگی قابل ملاحظه‌ای به دلار دارد و تشدید مبادلات ارزی این وابستگی را نیز تشدید می‌کند که تأثیر آن به وضوح در بازار آهن و فولاد داخلی نیز نمود دارد.

بنابراین وقتی قیمت دلار در کشور افزایش پیدا می‌کند قیمت آهن امروز، قیمت ورق، قیمت میلگرد و انواع مقاطع فولادی نیز روند افزایشی در پیش می‌گیرند به همین جهت تقاضای داخلی نیز به شدت افت می‌کند و در مقابل صادرات آن به سایر کشورها رونق می‌گیرد اما برخی مواقع افزایش تعرفه صادرات توسط دولت، مانع از بهبود اوضاع صادرات می‌شود.

مشابه این اوضاع را این روزها مشاهد می‌کنیم به طوری که تقاضای مصرفی و سرمایه‌ای آهن در بازار داخلی افت چشمگیری دارد و بازار در رکود عمیقی به سر می‌برد، از طرفی دیگر افزایش تعرفه صادرات مانعی جدی در برابر رونق صادرات آهن و فولاد است، این درحالی است که بسیاری از کارشناسان راه‌حل برون رفت از رکود حاکم بر بازار آهن داخلی در نیمه دوم سال ۱۴۰۲ را افزایش صادرات می‌دانند.

اما به طور کلی می‌توان گفت قیمت دلار به طور مستقیم و غیرمستقیم و به‌صورت روانی و حقیقی اثر قابل توجهی در قیمت آهن امروز دارد با تداوم روند افزایشی قیمت دلار، افزایش قیمت آهن نیز شدت بیشتری خواهد گرفت که نمونه آن را در بهمن‌ماه سال گذشته مشاهده کردیم.

با این اوصاف می‌توان گفت رابطه دلار با مواد اولیه، قیمت نفت، هزینه حمل و نقل، عرضه و تقاضا، صادرات و واردات، دستگاه‌های تولید آهن به طور مستقیم و غیرمستقیم بر قیمت آهن امروز اثرگذار خواهد بود.

برای اطلاع از آخرین قیمت آهن روز و مطالعه آخرین اخبرا بازار آهن و فولاد می‌توانید به سایت آهن پرایس مراجعه کنید یا از طریق شماره ۰۲۱۵۴۱۰۳ برای استعلام قیمت و دریافت مشاوره خرید با کارشناسان مجموعه تماس بگیرید.

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x