ثبت ركورد كیفی محصول در مجتمع فولاد سبا

در بهمن ماه 1402 محقق شد؛
ثبت ركورد كیفی محصول در مجتمع فولاد سبا

با تلاش جمعی مدیریت و کارکنان مجتمع فولاد سبا در بهمن سال جاری، میزان کیفیت محصولات تولیدی این مجتمع به عدد بی‌سابقه ۹۸٫۵۸ درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فولادترند» و به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه، بهمن خلیلی، مدیر عملیات مجتمع فولاد سبا ضمن تایید این خبر و با قدردانی از زحمات تمام کارکنان فولاد سبا، بیان کرد: رکورد قبلی کیفیت در فولاد سبا به میزان ۹۸٫۳۷ درصد در اردیبهشت‌ ماه ۱۴۰۰ محقق شده بود.

وی ادامه داد: این موفقیت در شرایطی به دست آمد که بیش از ۷۲ درصد از محصولات تولید شده دارای ضخامت دو و کمتر از آن بوده که ضمن برخورداری از ارزش‌افزوده بیشتر، به‌ دلیل رواداری‌های کیفی محدودتر، تولید آن‌ها چالشی‌تر است.

مدیر عملیات مجتمع فولاد سبا خاطرنشان کرد: با توجه به راهبردهای عملیاتی شرکت فولاد مبارکه در خصوص توسعه کمی و کیفی محصولات، خوشبختانه از ابتدای سال جاری روند کیفیت محصولات تولیدی مجتمع فولاد سبا بهبودهای محسوسی داشت و نهایتا این روند در بهمن‌ ماه ۱۴۰۲ به اوج خود رسید.

به گفته خلیلی، دستیابی به این رکورد نتیجه بهبود مستمر فعالیت‌ها، هماهنگی کامل بین کلیه خطوط پیوسته تولیدی و هم‌دلی و تلاش کلیه همکاران در واحدهای تولیدی و پشتیبانی در این مجموعه بوده است.

احسان عباد، رئیس دفتر فنی تولید مجتمع فولاد سبا در این خصوص اظهار داشت: به‌ طور کلی عوامل مختلفی در ثبت این رکورد تاثیر داشته است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بهبود کیفیت ابعادی تختال نسبت به ماه‌های گذشته که از بهبود عملکرد ریخته‌گری نشات می‌گیرد؛ اجرای پروژه‌های بهبود با ایجاد دسترسی کنترل گپ پینچ‌رول از طریق جاگ برای اپراتور دانکویلر جهت کنترل بهتر عیب تلسکوپی در خط نورد؛ انجام اصلاحیه در سورس کد لول ۲ اتوماسیون نورد جهت افزایش دقت تنظیمات نورد که منجر به بهبود کنترل ابعادی محصول در عرض و ضخامت ورق می‌شود و نظارت صحیح‌تر بر کیفیت سرویس و تعمیر رمپ‌های پوسته‌زدا جهت پوسته‌شویی مناسب‌تر محصول در نورد اشاره کرد.

جمشید عبدزاده، رئیس کنترل کیفی مجتمع فولاد سبا مطرح کرد: ثبت این رکورد قطعا نتیجه تشریک‌ مساعی تمامی همکاران در بخش‌های مختلف اعم از واحدهای تولید، تعمیرات، کنترل کیفیت، آزمایشگاه، دفاتر فنی، برنامه‌ریزی و سایر واحدها و حمایت مدیریت‌های این مجموعه صنعتی بوده است.

وی یادآور شد: امید است با توجه به رویکرد شرکت فولاد مبارکه در ارتقای سطح رضایت مشتریان، دستیابی به استاندارد‌های بالاتر محصولات، کاهش ریسک‌های کیفی، پیشگیری از ایجاد عیوب و ضایعات با اولویت‌دهی به تدارک و نصب تجهیزات تکمیلی خط نورد گرم و تجهیزات اندازه‌گیری خطوط ریخته‌گری و نورد از جمله خط اسکین، دستگاه بازرسی ابعادی تختال، دستگاه بازرسی سطح ورق در کنار رفع نواقص نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تجهیزات اندازه‌گیری موجود، شاهد مرحله متعالی تضمین کیفیت محصولات تولیدی و تحویلی به مشتریان در آینده باشیم.

محمود معظم، رئیس آزمایشگاه‌های مجتمع فولاد سبا در این ارتباط گفت: در آزمایشگاه‌های فولاد سبا، کلیه آزمون‌های لازم بر اساس الزامات استاندارد «ISO17025» بر روی محصولات گرم نوردیده تولیدی در بهمن‌ ماه انجام شد و نتایج به‌ دست‌ آمده مطابق با محدوده تعیین‌ شده در استانداردهای بین‌المللی بود. کیفیت خواص مکانیکی و ساختار میکروسکوپی این محصولات می‌تواند در فرایند تولیدات تکمیلی ورق‌های گرم این مجموعه ارزش‌افزوده قابل‌توجه و رقابت کیفی در بازارهای داخلی و صادراتی بین‌المللی ایجاد کند.

محسن امین، کارشناس تولید مجتمع فولاد سبا عنوان کرد: در سایه همت، تلاش و هم‌دلی همکاران مجتمع فولاد سبا در جهت ارتقای کیفیت و رضایت مشتریان و با انجام اقدامات اصلاحی و پروژه‌های بهبود، توانستیم در بهمن‌ ماه ۱۴۰۲ رکورد کیفیت کلاف گرم را ارتقا دهیم و از زحمات تمامی همکاران که در این رکورد نقش بسزایی داشتند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

بهرام مرادمند، هماهنگ‌کننده تولید مجتمع فولاد سبا در این زمینه بیان کرد: تولید محصول باکیفیت همواره خط‌مشی و هدف‌گذاری فولاد مبارکه بوده و در تمام بخش‌های شرکت، همکاری تیمی کارکنان بر تحقق این هدف معطوف شده است. به همین دلیل در ماه گذشته با دانش فنی و همکاری تیمی و هماهنگی بین خطوط تولیدی، شاهد به ثمر رسیدن رکورد کیفی محصولات بودیم.

محمدجعفر ضیایی، فورمن حمل مواد مجتمع فولاد سبا خاطرنشان کرد: در ثبت این موفقیت، برخی عوامل موثر بودند که از جمله می‌توان به بازرسی و کنترل اسفنجی خریداری‌ شده جهت جلوگیری از فعال شدن و مخلوط شدن با ناخالصی و جلوگیری از پایین آمدن درجه خلوص فلزی آن؛ ذخیره مناسب اسفنجی تولیدی احیا قبل از شات‌دان سالانه احیا و میکس مناسب آهن اسفنجی تولیدی و خریداری و رسیدن به میکس بهینه و ارسال آن برای کوره‌های فولادسازی اشاره کرد.

حمزه علی وحیدی، فورمن فولادسازی مجتمع فولاد سبا در این خصوص اظهار داشت: علاوه بر مواردی که اشاره شد، باید در نظر داشته باشیم این دستاورد مهم نتیجه افزایش هم‌دلی و مشارکت کارکنان اجرای صحیح دستورالعمل‌ها، برگزاری جلسات مستمر تولید و تعمیرات، استفاده بهینه از تجهیزات، اصلاح فرایندهای تولید در قالب پروژه‌های مشارکتی نظیر پیشنهادها، «QCC» و ثبت تجربیات و آموزش کارکنان جهت افزایش کیفیت مذاب تخلیه‌ شده از کوره‌ها و ارسال ذوب با آنالیز مناسب به واحد ریخته‌گری است؛ ضمن اینکه در سایه این حمایت‌ها می‌توان شاهد بهبود هرچه بیشتر کیفیت و کمیت تولید در فولاد سبا باشیم.

وحید دادخواه، فورمن ریخته‌گری مجتمع فولاد سبا تصریح کرد: با توجه به رویکرد مشتری‌مداری و اهمیت کیفیت محصولات تولیدی شرکت فولاد مبارکه، دستیابی به این رکورد ارزشمند حاصل تلاش و کوشش همکاران در بخش تولید، رصد جزبه‌جز فرایند و کنترل دقیق فرایند توسط همکاران دفتر فنی تولید و آماده‌به‌کاری تجهیزات و سرویس‌دهنده‌های کارگاه‌های جنبی و تعمیرات این واحد و سایر واحدهای تولیدی در مجتمع فولاد سباست که با عنایات خداوند متعال در بهمن‌ ماه امسال میسر شد.

حمیدرضا توازیانی، فورمن نورد گرم مجتمع فولاد سبا یادآور شد: حمایت‌های مدیریت عالی مجموعه و زحمات تمامی همکاران قسمت‌های مختلف و همچنین تعامل و همکاری موثر تولید و تعمیرات و پشتیبانی و آموزش کارکنان را می‌توان از ارکان مهم دستیابی به این رکورد برشمرد.

منبع : فلزات آنلاین

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x