فولاد

اقدامات ذوب آهن اصفهان در راستای تولید پایدار برق

در زمان اوج بار مصرف شبکه سراسری

اقدامات ذوب آهن اصفهان در راستای تولید پایدار برق

ذوب آهن اصفهان به عنوان بنیان گذار تولید فولاد در ایران و دارا بودن سه نیروگاه مجهز در راستای تولید پایدار برق به ویژه در زمان اوج بار مصرف شبکه سراسری، برنامه های تعمیراتی خوبی را در دست اقدام دارد. گزارشی در این خصوص تهیه شده است که در ادامه می خوانید.
محمد صالحی معاون توزیع و تعمیرات برق مدیریت تولید و توزیع برق شرکت در خصوص اقدامات نیروگاه های ذوب آهن جهت تولید پایدار برق در زمان پیک مصرف، ضمن اشاره به آمادگی کامل همه واحدهای نیروگاهی و تصفیه خانه شیمیایی مدیریت تولید و توزیع برق ذوب آهن، برای تولید پایدار انرژی برق در روزهای اوج مصرف در تابستان و گذر از محدودیت مصرف برق در کشور، گفت:  استمرار تولید برق، نیازمند تعمیرات و نگهداری صحیح نیروگاهها است که در شرایط محدودیت دریافت گاز طبیعی و همچنین آب، این موضوع نیازمند برنامه ریزی بسیار دقیقی است.
وی افزود: برنامه ریزی و تلاش این مدیریت بر بهینه سازی و ارتقاء توان تولید برق واحدهای نیروگاهی ذوب آهن، بازسازی و مدرنیزاسیون نمودن  تجهیزات در دو بخش تولید برق و توزیع آن بوده است. نتایج این اقدامات باعث کاهش هزینه های نگهداری و نیز کاهش آلاینده های محیط زیست به دلیل امکان برداشت و مصرف بیشتر گازهای فرآیندی، شده است که این رویکردها در تامین برق پایدار در روزهای اوج مصرف تابستان نیز بسیار اثرگذار می باشد و همچنین به مدیریت بار و مصارف شبکه برق کشور برای گذر از شرایط پیک مصرف، کمک شایانی دارد.

در ادامه فرزاد رضوی، سرپرست دفتر فنی مدیریت تولید وتوزیع برق نیز گفت : مطابق با برنامه ریزی های پیش بینی شده در راستای ارتقاء میزان آمادگی واحدهای نیروگاهی جهت تولید پایدار انرژی برق مورد نیاز کارخانه در فصل تابستان تا اردیبهشت ماه 1403 نسبت به اورهال واحدها اقدام شده است. انجام برنامه ها و پروژه های بازسازی و نوسازی تعمیراتی و رفع چالش ها و محدودیت های تولید، می تواند نقش بسیار موثری در تامین و پایداری برق کارخانه و تبادل انرژی با شبکه برق سراسری و گذر از محدودیت برق داشته باشد.

جمشید حقانی، مهندس ارشد برق نیروگاه حرارتی نیز اقداماتی که از اسفند ماه 1402 لغایت اردیبهشت 1403 با موفقیت بر روی توربوژنراتورها و بویلرهای نیروگاه حرارتی وهمچنین نیروگاه 110 مگاواتی توازن جهت استفاده از ظرفیت حداکثری این دو نیروگاه و تولید پایدار برق در زمان پیک مصرف و همچنین جهت مصرف حداکثری گازهای فرآیندی انجام شده است را چنین برشمرد:  انجام عملیات تعمیراتی برای بویلر و توربوژنراتور و شستشوی سطوح حرارتی محفظه احتراق بویلر واحد B ، انجام عملیات تعمیراتی بر روی توربین واحد 3 و بویلر 7 ، و بویلر، کلیه سرویس ها و نواقص برقی در جهت تولید پایدار و بدون وقفه، انجام گردید.

اقدامات لازم جهت ساخت موتور گریبکس برای برج های خنک کننده و افزایش تولید و ساخت شافت گاورنر توربین 3  و اقدامات لازم جهت بازسازی و مدرنیزاسیون بویلر 6 و بازسازی دیفیوزرهای شماره 1و2 و خرید پمپ تغدیه و پمپ DEH جهت نیروگاه 110 مگاواتی در دست اقدام است که نیازمند تامین منابع مالی است.

محسن محبی، مهندس ارشد توربین نیروگاه حرارتی نیز اظهار داشت: به منظور بهبود شرایط تولید برق نیروگاه حرارتی، پروژه های زیر در چند ماهه اخیر در بخش توربین با موفقیت به ثمر نشسته است و چندین طرح و پروژه نیز در دست اجرا است که هر یک در مراحل مختلفی قرار دارند که با اتمام هر کدام، گام موثری در افزایش و ثبات تولید برق برداشته خواهد شد.

وی افزود : با توجه به بالا بودن ارتعاشات توربوژنراتور واحد A نیروگاه 110مگاواتی، با همت و مشارکت پرسنل بهره بردار نیروگاه حرارتی، تعمیرات نیروگاه ها، دفترفنی و با تعامل و همکاری گروه CM از مهندسی نت مکانیک، بالانس ارتعاشات توربوژنراتور مذکور به روش «دینامیکی در محل» با موفقیت انجام گرفت و دستگاه با دامنه ارتعاشات مجاز، در مدار بهره برداری قرار گرفت. همچنین اصلاح کلاپان ها و بازدید از کندانسور توربین واحد B و رفع نشتی از گرمکن PC50 و رفع عیب از گاورنرهای توربین 3 و تعمیر و تعویض سیفون 8 متری توربین 3 انجام شد.

احمد جاودانی، سرپرست نیروگاه مرکزی اقدامات انجام گرفته برای تولید پایدار برق را به شرح زیر بیان نمود: تامین و پیگیری جهت تهیه ذغال های ژنراتورهای نیروگاه مرکزی که تامین این اقلام و رفع مشکل توربوژنراتورها یکی از عوامل تولید برق در نیروگاه مرکزی است، سرویس و تعمیر درایو پمپ آب تغذیه نیروگاه مرکزی و آماده بکاری پمپ تغذیه 5 نیروگاه مرکزی در جهت تثبیت تولید بخار و در نتیجه تولید و تامین برق پایدار، اجرای عملیات تعمیرات جاری در دیگ های بخار 5 و 6 توازن مرکزی در جهت جلوگیری از توقفات ناخواسته در زمان مورد نیاز تولید برق، تعمیرات بر روی مخازن دیاراتورهای 2 و 6 نیروگاه مرکزی در جهت تثبیت شرایط تولید آب دیگ های بخار و تعمیرات گسترده و فشرده بخش های اصلی دیگهای بخار 2 و 3 و 4 و 5  در جهت تولید پایدار و حداکثری بخار مورد نیاز.

سید ابراهیم مویدی، سرپرست تعمیرات مکانیک نیروگاه ها نیز اهم اقدامات و تعمیرات انجام گرفته در نیروگاهها را  به شرح زیر عنوان کرد : تعمیرات جاری توربین ژنراتورهای ۱،۲،۳،۴،۵،۶ ، تعمیرات جاری دیگ های بخار ۵،۷،۸،۹ نیروگاه حرارتی وتوازن، تعمیرات جاری دیگ ۵و۶ نیروگاه مرکزی، باز سازی دیاراتورهای ۲و۶ نیروگاه مرکزی.

بیژن شجاعی، سرپرست تصفیه خانه شیمیایی مدیریت تولید و توزیع برق نیز اقدامات و فعالیت هایی که در راستای تولید آب نَرم و دِمین مصرفی نیروگاهها و بخش های تولیدی این مجتمع عظیم صنعتی در حال انجام است را چنین برشمرد : بالا بردن درجه تغلیظ سیکل گردشی آب نیروگاه ها جهت کاهش مصرف آب، بالا بردن راندمان تولید آب نرم و بدون ‌نمک با کاهش پساب تولیدی و تزریق مواد شیمیایی جهت افزایش کیفیت آب تولیدی و به طبع آن کاهش بلودان دیگ های بخار نیروگاهها.

صالحی، در پایان از زحمات خستگی ناپذیر کلیه پرسنل تولیدوتوزیع برق و نیز از حمایت همیشگی مدیرعامل، معاون بهره برداری، مدیر امور مهندسی های بهره برداری و همچنین بخش هایی که این مدیریت را در اجری این فعالیت ها یاری نمودند، صمیمانه تشکر و قدردانی نمود.

منبع:ایلنا

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x