افزایش ۱۰ برابری قراردادهای فناورانه با شرکت‌های دانش‌بنیان

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران عنوان کرد:

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در نخستین همایش تجارت فناوری، یکی از جراحی‌های مهمی که در دو سال گذشته در این شرکت انجام شده است را تغییر ساختار با محوریت توجه ویژه به حوزه فناوری و دانش بنیان معرفی کرد.
مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در نخستین همایش تجارت فناوری، یکی از جراحی‌های مهمی که در دو سال گذشته در این شرکت انجام شده است را تغییر ساختار با محوریت توجه ویژه به حوزه فناوری و دانش بنیان معرفی کرد.

مجتبی حمیدیان بیان کرد: طی دو سال گذشته، این فرهنگ را ایجاد کردیم که در آینده فروش، تبادل و تجارت فناوری به عنوان یکی از موضوع‌های مهم در اقتصاد کشور نقش‌آفرینی خواهد کرد و باید در شرکت سنگ‌ آهن مرکزی ایران نیز مورد توجه قرار بگیرد و عملیاتی شود.

وی با اشاره به اینکه در حوزه علم و فناوری، موضوع عرضه و تقاضای فناوری اهمیت دارد، عنوان کرد: اتفاقی که در شرکت سنگ‌آهن مرکزی ایران طی دو سال گذشته رخ داد، احصای کامل نیازهای فناورانه با همکاری فن بازار ملی ایران بود؛ به طوری که در همین راستا، ۲۰ نیاز فناورانه شناسایی و ۵۰ جلسه مختلف برگزار شد که نتیجه آن، انعقاد دو قرارداد پژوهشی، دو قرارداد خرید قطعات پیشرفته، سه قرارداد خرید محصول و انجام چهار سرمایه‌گذاری جدید برای بومی‌سازی فرایندهای تولید بود.

مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران تصریح کرد: تجربه ما در این دو سال گواهی می‌دهد که توسعه تجارت فناوری با ابزارهای موجود در شرکت‌های بزرگ به سختی بتواند روند مثبتی را طی کند و طبیعتا باید مدیران ارشد بنگاه‌های اقتصادی این جسارت را داشته باشند که دست به اقدامات و جراحی‌هایی بزنند تا بتوانند به سمت افزایش سهم تجارت فناوری با شرایط مطلوب‌تری حرکت کنند.

حمیدیان ادامه داد: تجربه‌ای که ما پشت سرگذاشتیم، می‌تواند برای دیگران الگو باشد. اولین جراحی در شرکت سنگ‌ آهن مرکزی ایران، ایجاد معاونت فناوری و نوآوری بود و از تغییرات ایجاد شده در چارت سازمانی شرکت نیز دفاع کردیم.
وی یادآور شد: در چهار حوزه، زیرساخت‌های فناوری و نوآوری در شرکت توسعه پیدا کرد که شامل ایجاد مراکز نوآوری، تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی، تحقیق و توسعه و ساخت داخل و بومی‌سازی بود.

نایب رئیس هییت مدیره شرکت سنگ آهن مرکزی ایران در بخش پایانی سخنان خود، برای هر بخش مثال‌هایی را نام برد و تاکید کرد که تجارت فناوری، محور توسعه صنایع معدنی باید قرار گیرد.
قابل ذکر است در این همایش روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، مهدی صفاری‌نیا، رئیس پارک علم و فناوری پردیس و سید محمود‌رضا آقامیری، رئیس دانشگاه شهید بهشتی و همچنین مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، ضمن سخنرانی برای حاضران، دیدگاه‌های خود را در ارتباط با موضوع تجارت فناوری و شرایط کنونی آن در بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور بیان کردند.

فولادترند
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیشنهاد سردبیر
آخرین مطالب
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x